NASZE REALIZACJE

Postawiono na jakość, terminowość i nowe technologie

Tekst i fot. Katarzyna Orlikowska

Do firmy RCO z Radomska (woj. łódzkie) przyjeżdżamy na kilkanaście dni przed październikowymi targami Warsaw Home w Nadarzynie, w których producent ten weźmie udział po raz pierwszy. W hali produkcyjnej, oprócz standardowej produkcji, trwają prace nad przygotowaniem elementów zabudowy stoiska, na którym zostanie pokazana bogata oferta frontów tej firmy, jak i jej… mebli łazienkowych.

– Specjalizujemy się w produkcji lakierowanych frontów meblowych i przede wszystkim na tym segmencie naszej działalności skupiamy uwagę – wyjaśnia Tomasz Przybylski, dyrektor RCO. – Wszak Radomsko i jego okolice to spore zagłębie meblarskie, gdzie działa mnóstwo mniejszych i większych zakładów stolarskich. I to właśnie na ich potrzeby produkujemy fronty. Oprócz tego wytwarzamy meble łazienkowe, głównie na rynki zagraniczne. A z myślą o wejściu z tą propozycją na rynek polski, wystawiamy się na targach w Nadarzynie.

Owocna współpraca z firmą Teknika

Produkcja RCO prowadzona jest w nowym zakładzie, którego budowa została zakończona w tym roku. Obok nowoczesnego biurowca postawiono halę produkcyjną o powierzchni 2 000 m2, po wejściu do której zwraca uwagę nowoczesny park maszyn, widywany częściej u największych producentów mebli niż w firmach zajmujących się usługową produkcją frontów meblowych.

– Nie konkurujemy na rynku ceną, a jakością – podkreśla dyrektor RCO. – Dlatego z ofertą frontów meblowych coraz częściej wychodzimy poza lokalny rynek, na którym doceniana jest jakość naszych produktów. Aby tę jakość zapewnić na jak najwyższym poziomie, a przy tym zachować terminowość zleceń, postawiliśmy na nowoczesne technologie i zainwestowaliśmy w najwyższej klasy park maszynowy, który w głównej mierze dostarczyła nam firma Teknika.

W wyniku współpracy z Tekniką, będącą przedstawicielem wielu renomowanych włoskich producentów maszyn na rynku polskim, kilka miesięcy temu stanęły w hali RCO: centrum obróbcze Biesse Rover K, szlifierka szerokotaśmowa Costa S6, linia lakiernicza Cefla wraz z robotem iBotic oraz przelotowa polerko-brylanciarka firmy Emme Elle.

Biesse i Costa do obróbki wstępnej 

Po rozcięciu płyt meblowych na formatki, proces produkcji frontów rozpoczyna obróbka na 3-osiowym CNC Biesse Rover K 1232. Jest to sterowane numerycznie centrum do codziennej pracy, jak frezowanie i wiercenie, przy obróbce takich elementów, jak płyty, drzwi, komponenty drzwiowe i meble. Pola pracy (względem osi wrzeciona) wynoszą: X= 3200 mm, Y = 1260 mm, Z = 165 mm, a długość stołu roboczego – 1200 mm. Maszyna wyposażona jest w elektrowrzeciono o mocy 13,2 kW, o prędkości obrotowej od 1 000 do 24 000 obr./min, programowane przez NC. Zespół roboczy może być wyposażony w maks. 30 niezależnych narzędzi dla pojedynczych i wielokrotnych wierceń na pięciu stronach płyty, w piłę do rowkowania w kierunku X i Y na wierzchniej płaszczyźnie płyty.

16-pozycyjny, rewolwerowy magazynek narzędzi, zamocowany na wózku osi X, pozwala na przechowywanie 16 narzędzi, zawsze dostępnych w każdej pozycji maszyny. Wymiana jest realizowana w bardzo krótkim czasie, co skraca przestoje i korzystnie wpływa na wydajność maszyny.

Kolejnym elementem obróbki formatek w RCO, z których powstają fronty meblowe, jest ich szlifowanie. Ten proces realizowany jest na szlifierce szerokotaśmowej Costa model S6-XTX 1350 o szerokości roboczej 1350 mm, pozwalającej na obróbkę elementów o grubości od 3 do 160 mm. Maszyna wyposażona jest w cztery agregaty: pas poprzeczny ze stopą sekcyjną, pas wzdłużny ze stopą sekcyjną i sierżantem, pas wzdłużny, tzw. zespół superwykańczający oraz pas poprzeczny ze stopą sekcyjną.

– Na maszynie Costa prowadzimy operacje przede wszystkim międzyszlifu, czyli przygotowania powierzchni płyt do lakierowania – informuje Tomasz Przybylski.

Cefla i Emme Elle do obróbki wykańczającej

Przygotowane na centrum i szlifierce formatki kierowane są na linię lakierniczą firmy Cefla.

– Przy wyborze dostawcy linii lakierniczej kierowaliśmy się dobrymi referencjami Cefli na rynku polskim – mówi dyrektor RCO. – Ważne były dla nas także pomyślnie wykonane testy w siedzibie Cefli we Włoszech, na dostarczonych przez nas elementach. Ich jakość spełniała wszystkie nasze kryteria oraz wymagania.

Pierwszym elementem linii Cefla jest szczotkarka czyszcząca SmartClean, z której formatki transporterem taśmowym kierowane są do robota natryskowego iBotic 1WP. Oprogramowanie sterujące opracowuje i realizuje automatycznie przejścia ramienia nośnego pistoletów: porusza się ono w sposób optymalny, zapewniając lakierowanie płaszczyzn i krawędzi elementów. Zaawansowany interfejs operatorski umożliwia łatwe i szybkie programowanie wszystkich parametrów roboczych. Automatyczny system odczytu (skaner), umieszczony na wejściu do maszyny, pobiera informacje o pozycji, wymiarach i kształcie ładowanych paneli. Robot znajduje się wewnątrz kabiny nadciśnieniowej z kontrolowaną wentylacją i plafonami oświetleniowymi; duże przeszklenia ułatwiają dostęp do ramienia. Na ramieniu nośnym robota zainstalowane są 4 sztuki pistoletów natryskowych do płaszczyzn oraz 1 pistolet do krawędzi. 4 pistolety do płaszczyzn, montowane w 4 kierunkach, zapewniają idealny natrysk powierzchni płaskich i frezowanych. Pistolet do krawędzi, zaprojektowany do selektywnego natrysku obrzeży, umożliwia aplikację nawet w miejscach trudno dostępnych, bez ryzyka zabrudzenia pozostałych pistoletów.

Sterowanie pracą robota odbywa się z poziomu szafy elektrycznej z komputerem programowania i kontroli parametrów natrysku, wyposażonej w kolorowy graficzny monitor.

W dostarczonej do RCO linii za robotem znajduje się piec półkowy suszący dla odparowywania i/lub suszenia za pomocą gorącego powietrza, który jest także swoistym buforem regulującym czas procesu i przejścia elementów przez całą linię.

Za piecem znajduje się natomiast suszarka promiennikowa UV-R, składająca się ze zintegrowanego korpusu z promiennikami, transportera i szafy elektrycznej, zapewniająca najwyższe parametry sieciowania produktów UV i ich ostateczną perfekcyjną jakość.

Polakierowane formatki finalnie wykańczane są na przelotowej polerko-brylanciarce Emme Elle, składającej się z modułu pozwalającego na automatyczne nakładanie past polerskich, skośnego wału polerującego na wejściu do linii, zespołu polerki do pracy w trybie ciągłym, skośnego wału polerującego przed brylantowaniem oraz zespołu do brylantowania.

– Ostateczne wykończenie formatek na tej maszynie daje świetny efekt końcowy powierzchni lakierowanych i eliminuje jakąkolwiek pracę ręczną związaną z polerowaniem – stwierdza Tomasz Przybylski.

W planach kolejne inwestycje 

RCO to przykład firmy, w której 20-letnie doświadczenie właścicieli w branży meblarskiej połączono z nowoczesnym podejściem do designu i produkcji, co dało swoistą receptę na sukces i ofertę najwyższej klasy frontów przeznaczonych do wszystkich rodzajów mebli.

– Nasz potencjał produkcyjny i zaplecze technologiczne przekładają się na jakość oraz design wyrobów, które oferujemy – podsumowuje dyrektor RCO. – Obecnie moce produkcyjne mamy przygotowane na ok. 300 m2 frontów na gotowo na zmianę. Jednak myśląc o rozwoju naszej firmy, planujemy kolejne inwestycje, które pozwolą nam poszerzyć produkcję frontów o ich nowe rodzaje oraz zwiększyć wolumen produkcji mebli. Wbrew docierającym zewsząd głosom o nadchodzącym kryzysie w branży, my rozwijamy nasze zaplecze produkcyjne i wyroby, wiedząc, że jakość zawsze się obroni i znajdzie klientów na wielu perspektywicznych rynkach, które są jeszcze do odkrycia przed polskimi producentami mebli.   

3-osiowe CNC Biesse Rover K 1232 z 16-pozycyjnym, rewolwerowym magazynkiem narzędzi.

Na szlifierce Costa prowadzone są operacje przede wszystkim międzyszlifu, czyli przygotowania powierzchni płyt do lakierowania.

Pierwszym elementem linii Cefla jest szczotkarka czyszcząca SmartClean, z której formatki transporterem taśmowym kierowane są do robota natryskowego iBotic.

Za robotem znajduje się piec półkowy suszący dla odparowywania i/lub suszenia za pomocą gorącego powietrza.

Polakierowane formatki finalnie wykańczane są na przelotowej polerko-brylanciarce Emme Elle.