NASZE REALIZACJE

Pierwsza taka linia produkcyjna z robotem przemysłowym w Polsce

Center-Mebel rozwija usługową produkcję formatek, frontów i innych elementów meblowych

Automatyczna linia obróbki płyt meblowych z intuicyjnym i ergonomicznym panelem zamówień została zainstalowana w firmie Center-Mebel, wyznaczając kierunek rozwoju usług meblowych i technologii przyszłości w naszym kraju.


Minione lata w historii firmy Center-Mebel z Łomży (woj. podlaskie) zapisały się jako czas intensywnego rozwoju. Wszak założone w 1996 r. przedsiębiorstwo z małej, regionalnej hurtowni wyrosło dziś na jednego z większych dystrybutorów okuć i półfabrykatów do produkcji mebli w kraju, zaś za sprawą przeprowadzonej w tym roku inwestycji w zautomatyzowaną linię technologiczną z robotem przemysłowym, Center-Mebel będzie w stanie dostarczać stolarzom, producentom mebli na wymiar i studiom kuchennym w całym kraju odpowiednio przygotowane formatki, fronty i inne elementy meblowe gotowe do złożenia i montażu, tak prostego jak budowanie z klocków lego.

– Zawsze chcieliśmy się rozwijać w kierunku usług dla producentów mebli w całej Polsce, a nie być wyłącznie lokalną hurtownią meblarską – stwierdza Grzegorz Kurak, prezes Center-Mebel. – I nie chodziło jedynie o powszechne w wielu innych hurtowniach cięcie i okleinowanie formatek, które zresztą usługowo wykonujemy od około 7 lat. Zaczęliśmy o tym temacie myśleć w szerszej perspektywie, wychodzącej naprzeciw trendom w przemyśle, czyli cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji produkcji. Pierwszym krokiem do stworzenia tej – jak to mówimy – „usługi przyszłości” była współpraca z firmą LignumSoft i wdrożenie w naszej firmie oprogramowania Corpus. 1,5 roku pracowaliśmy nad tym, aby system Corpus CAD/CAM – typowo produkcyjny i przeznaczony dla producentów mebli – zaimplementować do potrzeb usługowej produkcji elementów meblowych. Drugim krokiem była natomiast inwestycja w automatyczną linię włoskiej firmy Biesse, która w tym roku stanęła w naszej nowej hali produkcyjnej o powierzchni 4 tys. m2.

To pierwsza i jedyna taka linia w Polsce. Ponadto jest to projekt współfinansowany ze środków unijnych, więc ważna była innowacyjność technologii, którą zagwarantowały Center-Mebel firma Biesse i Teknika, będąca wyłącznym przedstawicielem Biesse w Polsce. Wydajność linii to ok. 1200 elementów na zmianę. Docelowo ma pracować na trzy zmiany, co firma planuje zrealizować w połowie przyszłego roku.

– Inwestycja ta otwiera przed nami drzwi do dużej ilości nowych klientów, realizujących nietypowe i bardzo ambitne projekty w całym kraju – dodaje Grzegorz Kurak. – Składają oni swoje zamówienia online, poprzez intuicyjny i ergonomiczny panel programu Corpus, który pozwala na zdalne zamawianie, projektowanie i wycenę projektów wraz z zestawieniem wszelkich materiałów. Następnie pliki są automatycznie generowane na produkcję i trafiają na naszą automatyczną linię, gdzie powstają gotowe do wysłania klientom formatki.

Robotyzacja służąca bezpieczeństwu pracowników

Nad całą koncepcją technologiczną linii pracowali specjaliści zarówno z firmy Biesse, jak i Teknika.

– Zainstalowana linia technologiczna została indywidualnie skonfigurowana dla Center-Mebel i nie była dotąd oferowana na rynku światowym – zaznacza Grzegorz Chylak, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Teknika. – Rozwiązania zawarte w linii służą nie tylko automatyzacji procesów obróbczych, ale także zmaksymalizowaniu bezpieczeństwa pracowników. W tym celu zastosowaliśmy

w pełni zmechanizowaną manipulację płyt meblowych w magazynie Winstore, bez jakiegokolwiek udziału operatora, w pełni zmechanizowany proces okleinowania elementów bez udziału operatora, a więc brak konieczności ręcznego podawania formatek do okleiniarki poprzez zastosowanie automatycznych buforów międzyoperacyjnych oraz zautomatyzowanie procesu odbioru gotowych formatek meblowych.

W skład linii wchodzi automatyczny magazyn płyt Winstore 3D K1 z modułowym automatycznym podajnikiem portalowym płyty do pilarki panelowej; sterowana numerycznie pilarka panelowa Selco WNT 610 z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem; automatyczny system okleinowania krawędzi z okleinarką Biesse Stream B1 i automatycznymi podajnikami elementów wraz z ich zawracaniem; elastyczna wiertarka sterowana numerycznie Biesse INSIDER M FB 1300 oraz automatyzacja do linii BATCH ONE z robotem przemysłowym.

Automatyczne cięcie, okleinowanie i wiercenie

Po wejściu do hali produkcyjnej, w której zainstalowana jest linia, pierwsze, co rzuca się w oczy, to rzadko spotykanej konfiguracji poziomy i automatyczny magazyn płyt meblowych Winstore 3D K1. Został on zaprojektowany na 110 miejsc paletowych w formacie 2,80 x 2,07 m.

– Jeśli maksymalnie obłożymy wszystkie miejsca w tym magazynie, to pomieścimy w nim 11 tys. arkuszy płyt – informuje Grzegorz Kurak.

Za przenoszenie i podnoszenie płyt odpowiada automatyczny podajnik portalowy wyposażony w metalową belkę uzbrojoną na jednej stronie w podwójną prowadnicę, z wózkiem do poziomego przemieszczania w kierunku osi Y oraz do pionowego w osi Z ramy z podciśnieniowymi przyssawkami, na którym są zamontowane.

Płyty z magazynu przenoszone są automatycznie do sterowanej numerycznie pilarki panelowej Biesse – model Selco WNT 610. Maszyna przystosowana jest do rozkroju płyt o wymiarze: min. 1830 x 915 mm, maks. 4500 x 2200 mm.

Z ciekawszych rozwiązań pilarka posiada: „QUICK CHANGE”, czyli system szybkiej wymiany obu pił oraz technologię Twin Pusher do jednoczesnego wykonywania wielokrotnych etapów rozkroju (niezależny dodatkowy popychacz, który jest zsynchronizowany z głównym popychaczem). Dodatkowy popychacz jest wyposażony w jeden chwytak, który przemieszcza się bocznie, aby zapewnić najlepsze warunki pracy, w zależności od szerokości elementów przeznaczonych do cięcia. Oba popychacze są zarządzane przez NC. Na podstawie wzoru rozkroju i etapu cięcia wybierany jest chwytak na każdym popychaczu, tak aby jednocześnie wykonać maksimum cyklów cięcia, jak: cięcie poprzeczne i wzdłużne, cięcie poprzeczne dwóch różnych grup elementów, cięcie poprzeczne w obrębie cięć czołowych i cięcie na długość w obrębie głównej części płyt, cięcie poprzeczne ostatniej grupy elementów i cięcie wzdłużne.

– Możliwość wykonywania wielokrotnych etapów cięcia w tym samym czasie zwiększa znacznie wydajność pilarki w porównaniu do wielu innych podobnych konstrukcji dostępnych na rynku – komentuje Grzegorz Chylak. – Wszystko to możliwe jest dzięki temu, że dwa pozycjonujące popychacze i ich chwytaki są całkowicie niezależne od siebie, na całym skoku. To unikalne rozwiązanie Biesse chronione jest międzynarodowym patentem.

Z pilarki panelowej elementy przekazywane są do okleiniarki jednostronnej Biesse Stream B1, przystosowanej do obróbki elementów o grubości od 10 do 60 mm, szerokości od 100 do 3200 mm i długości od 150 do 3200 mm, na wejściu której znajduje się 12-pozycyjny magazynek obrzeży.

Maszyna składa się z następujących agregatów: zespół frezowania wstępnego, zespół okleinowania obrzeżami w rolkach z melaminy, ABS, PVC, PP oraz z okleiny naturalnej klejami termoplastycznymi na bazie EVA; zespół frezowania zgrubnego; zespół frezowania wykańczającego; wielofunkcyjny zespół frezujący wykańczający do górnej/dolnej powierzchni elementu oraz obróbki narożników; zespół frezujący z elektrowrzecionem do wykonywania profili, zagłębień, gniazd na bocznej i górnej płaszczyźnie panelu; zespół cyklina-obrzeże przeznaczony do wykańczania obrzeży ABS/PVC/PP; cyklina do resztek kleju oraz zespół szczotek polerujących.

Kolejnym elementem tej automatycznej linii produkcyjnej jest wiertarka sterowana numerycznie Biesse INSIDER M FB 1300 do obróbki paneli o wymiarach: min. 260 x 60 x 10 mm, maks. 3000 x 800 x 60 mm.

Głowica robocza maszyny składa się z: 8 pionowych niezależnych wrzecion w osi X, 12 pionowych niezależnych wrzecion w osi Y, 3 + 3 poziomych niezależnych wrzecion w osi X oraz 1 wrzeciona poziomego ustawionego w kierunku osi Y. Obrót wrzeciona jest sterowany przez falownik, a prędkość wynosi 7200 obr./min.

Wszystkie maszyny Biesse zintegrowane są za pomocą automatyzacji nazwanej „Batch one”, na którą składa się podajnik WINNER W1 wyposażony w chwytak z przyssawkami i urządzeniem obracającym.

Na końcu linii, odbioru gotowych formatek i ich paletyzacji dokonuje 6-osiowy robot przemysłowy firmy KUKA. Do obsługi całej linii wystarczą zaledwie trzy osoby.

Manufaktura Łomża

– Inwestycja ta wykracza poza standardy znane na polskim rynku, ale koniunktura trwa w najlepsze i już widzimy bardzo duże zainteresowanie rynku naszymi usługami – mówi prezes Center-Mebel.

Na koniec warto wspomnieć, że oprócz świadczenia usług dla producentów mebli oraz sprzedaży okuć i komponentów meblowych, Center-Mebel zajmuje się także produkcją frontów, w tym jedynych w kraju frontów akrylowych na bazie sklejki oraz jest twórcą autorskiego programu zlewozmywaków podwieszanych w płycie wiórowej. Te i wiele innych bardzo oryginalnych produktów firma wyodrębniła w marce Manufaktura Łomża, którą powołała do życia w 2014 r.

– Markę Manufaktura Łomża wyróżniają produkty oryginalne i w większości przez nas produkowane lub firm, których jesteśmy generalnym przedstawicielem w Polsce, jak INOXA, Westa&Getalit czy Damiano Latini – wyjaśnia Grzegorz Kurak. – Skupiamy w tej marce wyroby, którymi możemy pochwalić się na rynku, a które nie są oferowane przez inne hurtownie. Zresztą chęć wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów i kreowania często niespotykanych jeszcze w Polsce rozwiązań pozwala naszej firmie stale się rozwijać. Mamy dużo nowych pomysłów i cel określony w działaniu, który realizujemy konsekwentnie od początku funkcjonowania naszej firmy. Najlepszym tego potwierdzeniem jest najnowsza inwestycja w automatyczną linię Biesse, będąca kolejnym dużym krokiem w rozwoju Center-Mebel.   

(teknika1) Elementy na linię produkcyjną kierowane są z poziomego i automatycznego magazynu płyt meblowych Winstore 3D K1. Został on zaprojektowany na 110 miejsc paletowych w formacie 2,80 x 2,07 m.

(teknika2) Pierwszą maszyną w linii jest automatycznie sterowana, numeryczna pilarka panelowa Biesse – model Selco WNT 610.

(teknika3) Na wejściu okleiniarki jednostronnej Biesse Stream B1 znajduje się 12-pozycyjny magazynek obrzeży.

(teknika4) Grzegorz Kurak prezentuje sposób programowania okleiniarki, która przystosowana jest do obróbki elementów o grubości od 10 do 60 mm, szerokości od 100 do 3200 mm i długości od 150 do 3200 mm.

(teknika5) Rozwiązania zawarte w linii służą nie tylko automatyzacji procesów obróbczych, ale także zmaksymalizowaniu bezpieczeństwa pracowników oraz wyeliminowaniu pracy ręcznej.

(teknika6) Wszystkie maszyny zintegrowane są za pomocą automatyzacji nazwanej „Batch one”, na którą składa się podajnik WINNER W1, wyposażony w chwytak z przyssawkami i urządzeniem obracającym.

(teknika7) Odbioru gotowych formatek i ich paletyzacji dokonuje 6-osiowy robot przemysłowy firmy KUKA.

(teknika8) Linia stanęła w nowej hali produkcyjnej o powierzchni 4 tys. m2.


Tekst i fot. Katarzyna Orlikowska

Artykuł ukazał się w wydaniu 12/2019 Gazety Przemysłu Drzewnego